Problem 7.32
Given
Member size 2X6 exterior stud wall 16" OC Load axial compression + bending from wind about strong axis
D = 800 lb/ft
L = 800 lb/ft
Lr = 400 lb/ft
W = 15 psfStress grade and species No. 1 DF-L Unbraced length lu = 14 ft for strong axis
lu = 0 for weak axis (sheathing)Adjustment factors CM = 1
Ct = 1
Ci = 1
Load Combinations
ASCE 7 IBC ASD Load Combination Summary Load (lb/ft, psf) Load (lb, lb/ft) Shortest-Duration Load 1 16-8 D + F D 800 1,067 D 2 16-9 D + H + F + L + T D + L 1,600 2,133 L 3 16-10 D + H + F + (Lr or S or R) D + Lr 1,200 1,600 Lr 4 16-11 D + H + F + 0.75(L + T) + 0.75(Lr or S or R) D + 0.75(L+Lr) 1,700 2,267 Lr 5 16-12 D + H + F + (W or 0.7E) D + W 800, 15 1,067, 20 W 6 16-13 D + H + F + 0.75(W or 0.7E) + 0.75L + 0.75(Lr or S or R) D + 0.75(W+L+Lr) 1,700, 11.25 2,267, 15 W 7 16-14 0.6D + W + H -- -- 8 16-15 0.6D + 0.7E + H -- -- PD, L, Lr = (w x 1 ft/12 in.)(16 in.)
wW = W x (16 in. x 1 ft/12 in.)(D)max = 1,067 lb
(D+L)max = 2,133 lb
(D+Lr)max = 1,600 lb (D+L+Lr is larger and has the same CD)
(D+L+Lr)max = 2,267 lb
(D+W)max = 1,067 lb, 20 lb/ft
(D+L+Lr+W)max = 2,267 lb, 15 lb/ft
Size (NDS Supplement table 1B)
A = 8.25 in.2
Sxx = 7.563 in.3
Syy = 2.063 in.3
Ixx = 20.80 in.4
Iyy = 1.547 in.4
Adjusted Design Values
NDS Supplement table 4A Cr = 1.15 (16 in. OC)
CM = 1 (given)
CF = 1.5 for Fb, 1.5 for Ft, 1.15 for Fc
Cfu = 1 (bending about strong axis)NDS Supplement section 2.3
NDS Supplement section 3.3CD = 0.9 (D), 1 (L), 1.25 (Lr), 1.6 (W)
Ct = 1 (given)CL = 1 (sheathing)
NDS Supplement section 3.7
Ke = 1 (assumed)
le = Ke l
le1/d1 = Ke lu1 / 5.5 in. = 168 in. / 5.5 in. = 30.55 (strong)
le2/d2 = Ke lu2 / 1.5 in. = 0 / 1.5 in. = 0 (weak)
le1/d1 > le2/d2 (strong axis governs)
FcE = 0.822 E'min / (le/d)2 = 546.2 psi
F*c = F'c without CP = 1,485 (D), 1,650 (L), 2,063 (Lr), or 2,640 (W) psi
c = 0.8
CP = (1+FcE/F*c)/2c - sqrt{[(1+FcE/F*c) / 2c]2 - (FcE/F*c)/c}
= 0.3342 (D), 0.3044 (L), 0.2483 (Lr), or 0.1972 (W)NDS Supplement section 3.10
NDS Supplement section 4.3Cb = 1 (not enough info given)
Ci = 1 (given)
NDS Supplement section 4.4
CT = 1 (not a truss)
Property Reference Design
Values (psi)
(Table 4A)Adjustment Factors (Table 4.3.1) Adjusted Design
Values (psi)CD CM Ct CL CF Cfu Cr CP Ci CT Cb bending stress Fb 1,000 0.9
1
1.25
1.61 1 1 1.3 1 1.15 1 1,346
1,495
1,869
2,392tension stress parallel to grain Ft 675 0.9
1
1.25
1.61 1 1.3 1 --
--
--
--shear stress parallel to grain Fv 180 0.9
1
1.25
1.61 1 1 --
--
--
--compression stress perpendicular to grain Fc⊥ 625 1 1 1 1 -- compression stress parallel to grain Fc 1,500 0.9
1
1.25
1.61 1 1.1 0.3342
0.3044
0.2483
0.19721 496.3
502.3
512.1
520.6modulus of elasticity (or MOE) E 1,700,000 1 1 1 -- modulus of elasticity for stability calculations Emin 620,000 1 1 1 1 620,000
Actual Stresses for (D) Load Combination (ASD)
(D)max = 1,067 lb
Axial compression...
fc = P/A = 1,067 lb / 8.25 in.2 = 129.3 psi ≤ 496.3 psi ✓
Bending stress...
wD = 0 lb/ft
Vmax = 0 lb/ft x 14 ft / 2 = 0 lb
Mmax = 0.5 x 7 ft x 0 lb = 0 lb-ft x 12 in./ft = 0 lb-in.fb = M/S = 0 lb-in. / 7.563 in.3 = 0 psi ≤ 1,346 psi ✓
Check formula in NDS section 3.9.2 for combined axial compression and bending...
(fc/F'c)2 + fb1/{F'b1[1-(fc/FcE1)]} + fb2/{F'b2[1-(fc/FcE2)-(fb1/FbE)2]} ≤ 1.0
Actual Stresses for (D+L) Load Combination (ASD)
(D+L)max = 2,133 lb
Axial compression...
fc = P/A = 2,133 lb / 8.25 in.2 = 258.5 psi ≤ 502.3 psi ✓
Bending stress...
wD = 0 lb/ft
Vmax = 0 lb/ft x 14 ft / 2 = 0 lb
Mmax = 0.5 x 7 ft x 0 lb = 0 lb-ft x 12 in./ft = 0 lb-in.fb = M/S = 0 lb-in. / 7.563 in.3 = 0 psi ≤ 1,495 psi ✓
Check formula in NDS section 3.9.2 for combined axial compression and bending...
(fc/F'c)2 + fb1/{F'b1[1-(fc/FcE1)]} + fb2/{F'b2[1-(fc/FcE2)-(fb1/FbE)2]} ≤ 1.0
Actual Stresses for (D+L+Lr) Load Combination (ASD)
(D+L+Lr)max = 2,267 lb
Axial compression...
fc = P/A = 2,267 lb / 8.25 in.2 = 274.8 psi ≤ 512.1 psi ✓
Bending stress...
wD = 0 lb/ft
Vmax = 0 lb/ft x 14 ft / 2 = 0 lb
Mmax = 0.5 x 7 ft x 0 lb = 0 lb-ft x 12 in./ft = 0 lb-in.fb = M/S = 0 lb-in. / 7.563 in.3 = 0 psi ≤ 1,869 psi ✓
Check formula in NDS section 3.9.2 for combined axial compression and bending...
(fc/F'c)2 + fb1/{F'b1[1-(fc/FcE1)]} + fb2/{F'b2[1-(fc/FcE2)-(fb1/FbE)2]} ≤ 1.0
Actual Stresses for (D+W) Load Combination (ASD)
(D+W)max = 1,067 lb, 20 lb/ft
Axial compression...
fc = P/A = 1,067 lb / 8.25 in.2 = 129.3 psi ≤ 520.6 psi ✓
Bending stress...
wD = 20 lb/ft
Vmax = 20 lb/ft x 14 ft / 2 = 140 lb
Mmax = 0.5 x 7 ft x 140 lb = 490 lb-ft x 12 in./ft = 5,880 lb-in.fb = M/S = 5,880 lb-in. / 7.563 in.3 = 777.5 psi ≤ 2,392 psi ✓
Check formula in NDS section 3.9.2 for combined axial compression and bending...
(fc/F'c)2 + fb1/{F'b1[1-(fc/FcE1)]} + fb2/{F'b2[1-(fc/FcE2)-(fb1/FbE)2]} ≤ 1.0
(129.3/520.6)2 + 777.5/{2,392[1-(129.3/546.2)]} + 0 = 0.4875 ≤ 1.0 ✓
Actual Stresses for (D+L+Lr+W) Load Combination (ASD)
(D+L+Lr+W)max = 2,267 lb, 15 lb/ft
Axial compression...
fc = P/A = 2,267 lb / 8.25 in.2 = 274.8 psi ≤ 520.6 psi ✓
Bending stress...
wD = 15 lb/ft
Vmax = 15 lb/ft x 14 ft / 2 = 105 lb
Mmax = 0.5 x 7 ft x 105 lb = 367.5 lb-ft x 12 in./ft = 4,410 lb-in.fb = M/S = 4,410 lb-in. / 7.563 in.3 = 583.1 psi ≤ 2,392 psi ✓
Check formula in NDS section 3.9.2 for combined axial compression and bending...
(fc/F'c)2 + fb1/{F'b1[1-(fc/FcE1)]} + fb2/{F'b2[1-(fc/FcE2)-(fb1/FbE)2]} ≤ 1.0
(274.8/520.6)2 + 583.1/{2,392[1-(274.8/546.2)]} + 0 = 0.7692 ≤ 1.0 ✓